The Winners: Week 17 (30 April - 6 May), 2018

Share:

The Women

Event Ctry End Full Name Nat Cat
Japan Spring Junior Championship JPN 30-Apr Kanon Yamazaki* JPN G
Aberto Sul Brasileiro BRA 1-May Beatriz Junqueira BRA F
Austrian Juniors Tour 2 AUT 1-May Zoe Vartyan* AUT G
Campeonato Nacional Infantil Juvenil - Mexico MEX 1-May Celeste Dao CAN D
IMG Academy Junior World Championship CZE 1-May Agata Vahalova CZE G
Interclubs of Belgium Cat I Div I BEL 1-May Golf De Rigenee BEL D
Sun Conference Championship USA 1-May Paulina Camacho MEX F
The Crossroads League Championship USA 1-May Marissa Singer USA G
Fourth Selection Tournament for Asian Games National Squad TPE 4-May Ho Yu An TPE D
Junior World Championship - China Qualifier CHN 4-May Yu Fei Dai* CHN G
Audi Finnish PGA Golf Tour 1 FIN 5-May Elina Saksa FIN E
Italian Ladies Match Play - Giuseppe Silva Trophy ITA 5-May Emilie Paltrinieri ITA C
3º Torneio Circuito CashBack World Tour POR 6-May Leonor Bessa POR F
Abierto del Paraguay Juvenil "Copa Jorge Murdoch" y Torneo "Dobles Mixto Internacional PAR 6-May Giovanna Fernandez Lopez PAR E
Campeonato de Catalunya Absoluto ESP 6-May Andrea De Sentmenat Rivero* ESP F
Cork & Hermitage Scratch Cup IRL 6-May Molly Dowling IRL G
Fairhaven Trophy ENG 6-May Louise Duncan SCO F
Garmin Norgescup 1 NOR 6-May Anna Cathrine Krekling NOR F
Grand Prix AFG BEL 6-May Clarisse Louis BEL E
HES/RPS-Ranglistenturnier Madchen 1 GER 6-May Katja Mueller GER G
Indonesia Elite Amateur Championship #3 INA 6-May Ribka Vania INA E
RB German Junior GER 6-May Tereza Kozeluhova CZE F
Rome Junior Classic presented by State Mutual Insurance Company USA 6-May Megan Schofill USA E
Slovak Amateur Tour 1 SVK 6-May Natalia Heckova SVK E
SportExcel Junior Premier Elite - 2nd Leg MAS 6-May Norezrina Alisa Che Omar MAS G
Welsh Ladies Open Stroke Play Championship WAL 6-May Hannah McCook SCO B

* New WAGRTM Ranked Player

Please note: Performance by amateur golfers in professional events is not recorded on this page.

THIS WEEK'S WAGRTM TOP 10 

1    Lilia Kha-Tu Vu (USA)
2    Leona Maguire (IRL)
3    Jennifer Kupcho (USA)
4    Albane Valenzuela (SUI)
5    Andrea Lee (USA)
6    Lauren Stephenson (USA)
7    Frida Kinhult (SWE)
8    Eun-jeong Seong (KOR)
9    Paphangkorn Tavatanakit (THA)
10  Pimnipa Panthong (THA)

WAGRTM PLAYERS MOVING UP IN THE TOP 100

TOP 20

No Movers

TOP 50

Bianca Fabrizio (ITA) up 7 to 50

TOP 100

India Clyburn (ENG) up 13 to 93
Emma Svensson (SWE) up 10 to 99

The Men

Event Ctry End Full Name Nat Cat
Japan Spring Junior Championship JPN 30-Apr Ryo Hisatsune JPN G
NJCAA Region 24 District 1 USA 30-Apr Tyler Woods* USA G
SJU Spring Invitational USA 30-Apr Noah Bragg* USA G
Aberto Sul Brasileiro BRA 1-May Eduardo Vasconcellos BRA E
AMC Championship USA 1-May Wes Butenbach* USA F
American Southwest Conference Championship USA 1-May Tyler Uhlig USA G
Austrian Juniors Tour 2 AUT 1-May Maximilian Lechner AUT F
Big East Championship USA 1-May Hunter Eichhorn USA E
Big West Championship USA 1-May Ryan Han,Brandon Bauman USA,USA E
Campeonato Nacional Infantil Juvenil - Mexico MEX 1-May Gabriel Ruiz Trevino* MEX G
Championnat de France Par Equipes - Trophee Gounouilhou FRA 1-May Biarritz FRA C
HAAC (Heart) Championship USA 1-May Zachary Chegwidden ENG G
Hainan Junior Golf Tour Leg 3 CHN 1-May Zhen Shi* CHN G
IMG Academy Junior World Championship CZE 1-May Lukas Zustak* SVK G
Interclubs of Belgium Cat I Div I BEL 1-May Royal Waterloo BEL E
NAIA AII Championships USA 1-May Nick Norton* USA F
Summit League Championship USA 1-May Zach Schroeder USA F
Campeonato Absoluto de Puerta Hierro ESP 2-May Samuel Espinosa Trueba ESP F
Carlton Woods Invitational USA 3-May Joseph Deraney USA F
Carlton Woods Senior Invitational USA 3-May Mike Booker USA G
Fourth Selection Tournament for Asian Games National Squad TPE 4-May Wei-Hsuan Wang TPE E
Hong Kong Seniors Close Amateur Championship HKG 4-May Douglas Williams USA F
Interfederacoes BRA 4-May Federacao Riogradense de Golfe BRA F
Junior World Championship - China Qualifier CHN 4-May Tian Yi Xiong CHN G
MPI Generali Saujana Amateur Championship MAS 4-May Joshua Ho SGP C
South African Mid-Amateur Stroke Play RSA 4-May Derek Scullard* RSA G
Tamil Nadu Amateur IND 4-May Varun Parikh IND F
Tennessee Senior Match Play Championship USA 4-May Tim Jackson USA F
CCIW Conference Championship USA 5-May Conner O'neil,Matt Meneghetti* USA,USA G
Italian Amateur Match Play - Giuseppe Silva Trophy ITA 5-May Pietro Bovari ITA D
Jordan Open JOR 5-May Shergo Al Kurdi JOR G
MWC Championship USA 5-May Aaron Jeffers* USA G
3º Torneio Circuito CashBack World Tour POR 6-May Pedro Cruz Silva* POR E
Abierto del Paraguay Juvenil "Copa Jorge Murdoch" y Torneo "Dobles Mixto Internacional PAR 6-May Lucas Cena ARG F
Campeonato de Catalunya Absoluto ESP 6-May David Puig Currius ESP E
Clwyd Open WAL 6-May Callam Morris WAL G
East District Championship POL 6-May Alejandro Pedryc POL F
Fairhaven Trophy ENG 6-May Conor Gough ENG F
Fox Puss Invitational USA 6-May Jimmie Massie USA F
Garmin Norgescup 1 NOR 6-May Carl Didrik Meen Fosaas NOR F
Grand Prix AFG BEL 6-May Adrien Dumont De Chassart BEL E
Greater San Antonio Mid-Am Match Play Championship USA 6-May Seth Johnson USA G
Greater San Antonio Senior Match Play Championship USA 6-May John Pierce USA G
HES/RPS-Ranglistenturnier Jungen 1 GER 6-May Christian Gillitzer* GER G
Indonesia Elite Amateur Championship #3 INA 6-May Jonathan Wijono INA D
KwaZulu-Natal Open Strokeplay RSA 6-May Luca Filippi,Keegan McLachlan RSA,RSA E
Lytham Trophy ENG 6-May Matthew Jordan ENG A
Munster Stroke Play Championship IRL 6-May Alan Fahy IRL F
North District Championship POL 6-May Mikołaj Kniaginin* POL G
PRGA Stroke Play Series 2 PUR 6-May Erick Morales PUR F
RB German Junior GER 6-May Brandon Dietzel,Tiger Christensen* GER,GER F
Rome Junior Classic presented by State Mutual Insurance Company USA 6-May Aidan Kramer* USA G
Slovak Amateur Tour 1 SVK 6-May Pavol Mach SVK F
South District Championship POL 6-May Michal Bargenda POL G
SportExcel Junior Premier Elite - 2nd Leg MAS 6-May Feirish Nor Feizal Nor* MAS G
The Old Warson Cup USA 6-May Andrew Pranger USA F
Timuquana Cup USA 6-May Joseph Deraney USA F
West District Championship POL 6-May Jan Szmidt POL F

New WAGRTM Ranked Player

Please note: Performance by amateur golfers in professional events is not recorded on this page.

THIS WEEK'S WAGRTM TOP 10 

1    Collin Morikawa (USA)
2    Braden Thornberry (USA)
3    Doug Ghim (USA)
4    Norman Xiong (USA)
5    Justin Suh (USA)
6    Dylan Meyer (USA)
7    Viktor Hovland (NOR)
8    Theo Humphrey (USA)
9    Matthew Jordan (ENG) +9
10  Min Woo Lee (AUS) -1

WAGRTM PLAYERS MOVING UP IN THE TOP 100

TOP 20

Sadom Kaewkanjana (THA) up 3 to 20

TOP 50

John VanDerLaan (USA) up 5 to 46

TOP 100

Dongmin Kim (KOR) up 58 to 53
Kosuke Hamamoto (THA) up 14 to 94
Billy McKenzie (ENG) up 18 to 96